Psalmorum selectorum (Johannes Petreius): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(add link to existing work) |
|||
(9 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{{TOC2}} | |||
==General information== | ==General information== | ||
{{Title|Psalmorum selectorum}} | {{Title|Psalmorum selectorum}} | ||
'''Full titles:''' | '''Full titles:''' | ||
# ''Tomus primus psalmorum selectorum a praestantissimis musicis in harmonias quatuor aut quinque vocum redactorum'' | # ''Tomus primus psalmorum selectorum a praestantissimis musicis in harmonias quatuor aut quinque vocum redactorum'' | ||
# ''Tomus secundus psalmorum selectorum quatuor et quinque vocum'' | # ''Tomus secundus psalmorum selectorum quatuor et quinque vocum'' | ||
# ''Tomus tertius psalmorum selectorum quatuor & quinque, & quidam plurium vocum'' | # ''Tomus tertius psalmorum selectorum quatuor & quinque, & quidam plurium vocum'' | ||
'''Editor – Compiler:''' [[Johannes Petreius]] | '''Editor – Compiler:''' [[Johannes Petreius]], [[Georg Forster]] (Tomus 3) | ||
{{Volumes|3|Tomus | {{Volumes|3|Tomus | ||
|1538|1|by Johannes Petreius in Nuremberg, 36 works, RISM 1538<sup>6</sup> | |1538|1|by Johannes Petreius in Nuremberg, 36 works, RISM 1538<sup>6</sup> | ||
|1539|2|by Johannes Petreius in Nuremberg, 37 works | |1539|2|by Johannes Petreius in Nuremberg, 37 works, RISM 1539<sup>9</sup> | ||
|1542|3|by Johannes Petreius in Nuremberg, 40 works, RISM 1542<sup>6</sup>}} | |1542|3|by Johannes Petreius in Nuremberg, 40 works, RISM 1542<sup>6</sup>}} | ||
{{Descr| }} | {{Descr| }} | ||
Line 17: | Line 18: | ||
*{{IMSLP2|Psalmorum_selectorum%2C_Tomus_1_(Petreius%2C_Johannes)}} – Tomus 1 | *{{IMSLP2|Psalmorum_selectorum%2C_Tomus_1_(Petreius%2C_Johannes)}} – Tomus 1 | ||
}} | }} | ||
*[https://uurl.kbr.be/1561118 Facsimile of the Discantus part for Tomus 1 and 2 from the Royal Belgian Library] | |||
*[https://uurl.kbr.be/1561120 Facsimile of the Tenor part for Tomus 1 and 2 from the Royal Belgian Library] | |||
*[https://repository.royalholloway.ac.uk/items/de573d66-a930-46df-a3c8-76fd75e476c6/1/ Facsimile of Tomus 3 from the British Library] | |||
==References== | ==References== | ||
*Macey, Patrick. 1993. ''Josquin as Classic: 'Qui habitat, Memor esto', and Two Imitations Unmasked''. Journal of the Royal Musical Association 118(1):1-43. | *Macey, Patrick. 1993. ''Josquin as Classic: 'Qui habitat, Memor esto', and Two Imitations Unmasked''. Journal of the Royal Musical Association 118(1):1-43. | ||
==List of works== | ==List of works== | ||
{|class="wikitable sortable" cellspacing="0" cellpadding="1px" style="border: solid 1px" | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|T | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|No. | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Title | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Composer | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Voices | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Comment | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|1||[[Beatus vir qui non abiit (Anonymous)|Beatus vir qui non abiit]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 1|Psalmus I]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|2||[[Quare fremuerunt gentes (Johannes Galliculus)|Quare fremuerunt gentes]]||[[Johannes Galliculus]]||4||[[Psalm 2|Psalmus II]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|3||[[Domine quid multiplicati sunt (Johannes Ursinus)|Domine quid multiplicati sunt]]||[[Johannes Ursinus]]||4||[[Psalm 3|Psalmus III]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|4||[[Cum invocarem (Anonymous)|Cum invocarem]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 4|Psalmus IIII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|5||[[Verba mea auribus (Leonhard Päminger)|Verba mea auribus]]||[[Leonhard Päminger]]||4||[[Psalm 5|Psalmus V]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|6||[[Domine ne in furore (Josquin des Prez)|Domine ne in furore]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 6|Psalmus VI]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|7||[[Domine Dominus noster (Jean Mouton)|Domine Dominus noster]]||[[Jean Mouton]]||4||[[Psalm 8|Psalmus VIII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|8||[[In domino confido (Anonymous)|In domino confido]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 11|Psalmus X]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|9||[[Usquequo Domine (Josquin des Prez)|Usquequo Domine]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 13|Psalmus XII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|10||[[Domine quis habitabit (Claudin de Sermisy)|Domine quis habitabit]]||[[Claudin de Sermisy]]||4||[[Psalm 15|Psalmus XIIII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|11||[[Conserva me Domine (Anonymous)|Conserva me Domine]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 16|Psalmus XV]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|12||[[Coeli ennarant gloria Dei (Josquin des Prez)|Coeli ennarant gloria Dei]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 19|Psalmus XVIIII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|13||[[Exaudiat te Domine (Jean Richafort)|Exaudiat te Domine]]||[[Jean Richafort]]||4||[[Psalm 20|Psalmus XIX]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|14||[[Domini est terra (Claudin de Sermisy)|Domini est terra]]||[[Claudin de Sermisy]]||4||[[Psalm 24|Psalmus XXIII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|15||[[Ad te Domine levavi (Anonymous)|Ad te Domine levavi]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 25|Psalmus XXIIII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|16||[[In te Domine speravi (Anonymous)|In te Domine speravi]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 31|Psalmus XXX]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|17||[[Beati quorum (Josquin des Prez)|Beati quorum]]||[[Josquin des Prez]]||5||[[Psalm 32|Psalmus XXXI]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|18||[[Benedicam Dominum in omni tempore (Thomas Stolzer)|Benedicam Dominum in omni tempore]]||[[Thomas Stolzer]]||4||[[Psalm 34|Psalmus XXXIII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|19||[[Domine ne in furore tuo (Josquin des Prez)|Domine ne in furore tuo]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 38|Psalmus XXXVII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|20||[[Beatus qui intellegit (Paul Wüst)|Beatus qui intellegit]]||[[Paul Wüst]]||4||[[Psalm 41|Psalmus XL]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|21||[[Judica me Deus (Anonymous)|Judica me Deus]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 43|Psalmus XLII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|22||[[Omnes gentes plaudite (Thomas Stolzer)|Omnes gentes plaudite]]||[[Thomas Stolzer]]||5||[[Psalm 47|Psalmus XLVI]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|23||[[Miserere mei Deus (Jean Mouton)|Miserere mei Deus]]||[[Jean Mouton]]||4||[[Psalm 51|Psalmus L]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|24||[[Quid gloriaris in malicia (Anonymous)|Quid gloriaris in malicia]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 52|Psalmus LI]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|25||[[Deus in Nomine Tuo (Jehan L'Heritier)|Deus in nomine tuo]]||[[Adrian Willaert]]||5||[[Psalm 54|Psalmus LIII]]; attributed elsewhere to [[Jehan L'Heritier]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|26||[[Exaudi Deus deprecationem (Johannes Heugel)|Exaudi Deus deprecationem]]||[[Johannes Heugel]]||4||[[Psalm 61|Psalmus LX]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|27||[[Deus misereatur nostri (Johann Walter)|Deus misereatur nostri]]||[[Johann Walter]]||4||[[Psalm 67|Psalmus LXVI]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|28||[[Deus in adjutorium (Ludwig Senfl)|Deus in adjutorium]]||[[Ludwig Senfl]]||4||[[Psalm 70|Psalmus LXIX]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|29||[[In te Domine speravi (Wilhelm Nordwig)|In te Domine speravi]]||[[Wilhelm Nordwig]]||4||[[Psalm 71|Psalmus LXX]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|30||[[Qui regis Israel intende (Josquin des Prez)|Qui regis Israel intende]]||[[Josquin des Prez]]||5||[[Psalm 80|Psalmus LXXIX]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|31||[[Domine ne proiicias me (Josquin des Prez)|Domine ne proiicias me]]||[[Josquin des Prez]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|32||[[Confitebimur tibi Deus (Johannes Heugel)|Confitebimur tibi Deus]]||[[Johannes Heugel]]||5||[[Psalm 75|Psalmus LXXIV]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|33||[[Attendite popule meus (Johannes Wannenmacher)|Attendite popule meus]]||[[Johannes Wannenmacher]]||4||[[Psalm 78|Psalmus LXXVII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|34||[[Deus venerunt gentes (Jean Conseil)|Deus venerunt gentes]]||[[Jean Conseil]]||4||[[Psalm 79|Psalmus LXXVIII]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|35||[[Inclina Domine aurem tuam (Conrad Rein)|Inclina Domine aurem tuam]]||[[Conrad Rein]]||4||[[Psalm 86|Psalmus LXXXV]] | |||
|- | |||
|align=center|1||align=right|36||[[Qui habitat in adjutorio (Jean Conseil)|Qui habitat in adjutorio]]||[[Jean Conseil]]||4||[[Psalm 91|Psalmus XC]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|1||[[Dominus regnavit (Josquin des Prez)|Dominus regnavit]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 93|Psalmus XCII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|2||[[Deus ultionum Dominus (Nicolas Gombert)|Deus ultionum Dominus]]||[[Nicolas Gombert]]||4||[[Psalm 94|Psalmus XCIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|3||[[Cantate Domino omnis terra (Anonymous)|Cantate Domino omnis terra]]||[[Anonymous]]||5||[[Psalm 96|Psalmus XCV]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|4||[[Cantate Domino canticum novum (Jean Courtois)|Cantate Domino canticum novum]]||[[Jean Courtois]]||4||[[Psalm 98|Psalmus XCVII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|5||[[Jubilate Deo omnis terra (Josquin des Prez)|Jubilate Deo omnis terra]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 100|Psalmus XCIX]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|6||[[Misericordiam et judiciam (Ulrich Braetel)|Misericordiam et judiciam]]||[[Ulrich Braetel]]||4||[[Psalm 101|Psalmus C]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|7||[[Benedic anima mea Domino (Heinrich Isaac)|Benedic anima mea Domino]]||[[Heinrich Isaac]]||4||[[Psalm 103|Psalmus CIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|8||[[Paratum cor meum (Josquin des Prez)|Paratum cor meum]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 108|Psalmus CVII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|9||[[Beatus vir qui timet Dominum (Benedictus Ducis)|Beatus vir qui timet Dominum]]||[[Benedictus Ducis]]||4||[[Psalm 112|Psalmus CXI]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|10||[[Laudate pueri Dominum (Josquin des Prez)|Laudate pueri Dominum]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 113|Psalmus CXII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|11||[[In exitu Israel de Aegypto (Jean Mouton)|In exitu Israel de Aegypto]]||[[Jean Mouton]]||4||[[Psalm 114|Psalmus CXIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|12||[[Dilexi quoniam exaudiet (Benedictus Ducis)|Dilexi quoniam exaudiet]]||[[Benedictus Ducis]]||4||[[Psalm 116|Psalmus CXIIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|13||[[Laudate Dominum (Ludwig Senfl)|Laudate Dominum]]||[[Ludwig Senfl]]||6||[[Psalm 117|Psalmus CXVI]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|14||[[Credidi propter locutus sum (Heinrich Isaac)|Credidi propter locutus sum]]||[[Heinrich Isaac]]||4||[[Psalm 116|Psalmus CXV]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|15||[[Confitemini Domino quoniam bonus (Anonymous)|Confitemini Domino quoniam bonus]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 118|Psalmus CXVII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|16||[[Beati immaculati in via (Benignus Siben)|Beati immaculati in via]]||[[Benignus Siben]]||5||[[Psalm 119|Psalmus CXVIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|17||[[Legem pone mihi Domine (Elzear Genet)|Legem pone mihi Domine]]||[[Elzear Genet|Carpentras]]||5||Pars [[Psalm 119|Psalmus CXVIII]]; "Carpentras" is [[Elzear Genet]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|18||[[Memor esto verbi tui (Josquin des Prez)|Memor esto verbi tui]]||[[Josquin des Prez]]||4||Pars [[Psalm 119|Psalmus CXVIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|19||[[Bonitatem fecisti cum servo tuo (Elzear Genet)|Bonitatem fecisti cum servo tuo]]||[[Elzear Genet|Carpentras]]||4||Pars [[Psalm 119|Psalmus CXVIII]]; "Carpentras" is [[Elzear Genet]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|20||[[Mirabilia testimonia tua (Josquin des Prez)|Mirabilia testimonia tua]]||[[Josquin des Prez]]||4||Pars [[Psalm 119|Psalmus CXVIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|21||[[Ad Dominum cum tribularer (Rupert Unterholtzer)|Ad Dominum cum tribularer]]||[[Rupert Unterholtzer]]||4||[[Psalm 120|Psalmus CXIX]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|22||[[Levavi oculos meos in montes (Josquin des Prez)|Levavi oculos meos in montes]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 121|Psalmus CXX]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|23||[[Laetatus sum in his (Andreas de Silva)|Laetatus sum in his]]||[[Andreas de Silva]]||4||[[Psalm 122|Psalmus CXXI]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|24||[[Nisi quia Dominus erat in nobis (Claudin de Sermisy)|Nisi quia Dominus erat in nobis]]||[[Claudin de Sermisy]]||4||[[Psalm 124|Psalmus CXXIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|25||[[Qui confidunt in Domino (Jehan L'Heritier)|Qui confidunt in Domino]]||[[Jehan L'Heritier]]||4||[[Psalm 125|Psalmus CXXIIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|26||[[In convertendo Dominus (Lupus Hellinck)|In convertendo Dominus]]||[[Lupus Hellinck]]||4||[[Psalm 126|Psalmus CXXV]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|27||[[Nisi Dominus edificaverit (Jehan L'Heritier)|Nisi Dominus edificaverit]]||[[Jehan L'Heritier]]||4||[[Psalm 127|Psalmus CXXVI]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|28||[[Beati omnes qui timent Dominum (Lupus Hellinck)|Beati omnes qui timent Dominum]]||[[Lupus Hellinck]]||4||[[Psalm 128|Psalmus CXXVII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|29||[[Saepe expugnaverunt me (Thomas Stolzer)|Saepe expugnaverunt me]]||[[Thomas Stolzer]]||5||[[Psalm 129|Psalmus CXXVIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|30||[[De profundis clamavi (Josquin des Prez)|De profundis clamavi]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 130|Psalmus CXXIX]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|31||[[De profundis II (Josquin des Prez)|De profundis clamavi]]||[[Josquin des Prez]]||4||[[Psalm 130|Psalmus CXXIX]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|32||[[Ad te levavi oculos meos (Nicolas Gombert)|Ad te levavi oculos meos]]||[[Nicolas Gombert]]||4||[[Psalm 123|Psalmus CXXII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|33||[[Domine non est exaltatum (Nikolas Schierrentinger)|Domine non est exaltatum]]||[[Nikolas Schierrentinger]]||4||[[Psalm 131|Psalmus CXXX]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|34||[[Ecce quam bonum et quam jucundum (Anonymous)|Ecce quam bonum et quam jucundum]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 133|Psalmus CXXXII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|35||[[Ecce nunc benedicite Domino I (Anonymous)|Ecce nunc benedicite Domino I]]||[[Anonymous]]||4||[[Psalm 134|Psalmus CXXXIII]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|36||[[Confitemini Domino quoniam bonus (Conrad Rein)|Confitemini Domino quoniam bonus]]||[[Conrad Rein]]||4||[[Psalm 118|Psalmus CXXXX]] | |||
|- | |||
|align=center|2||align=right|37||[[Super flumina Babylonis (Jean de La Fage)|Super flumina Babylonis]]||[[Jean de La Fage]]||4||[[Psalm 137|Psalmus CXXXVI]] | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|1||[[Qui habitat a 24 (Josquin des Prez)|Qui habitat a 24]]||[[Josquin des Prez]]||24||Est fuga bis trina quaevis post tempora bina | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|2||[[In convertendo Dominus (Anonymous)|In convertendo Dominus]]||[[Anonymous]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|3||[[Miserere mei Deus (Francesco de Layolle)|Miserere mei Deus]]||[[Francesco de Layolle]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|4||[[In Domino confido (Jacquet de Mantua)|In Domino confido]]||[[Jacquet de Mantua]]||4||Misattributed to [[Ludwig Senfl|Senfl]] here | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|5||[[Nisi Dominus aedificaverit domum (Lorenz Lemlin)|Nisi Dominus aedificaverit domum]]||[[Lorenz Lemlin]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|6||[[Judica Domine nocentes me (Anonymous)|Judica Domine nocentes me]]||[[Anonymous]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|7||[[De profundis (Benedictus Ducis)|De profundis]]||[[Benedictus Ducis]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|8||[[Nisi Dominus aedificaverit domum (Anonymous)|Nisi Dominus aedificaverit domum]]||[[Anonymous]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|9||[[Nisi Dominus (Balthasar Arthopius)|Nisi Dominus]]||[[Balthasar Arthopius]]||4||"Bartholomeus Artopius" | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|10||[[In convertendo Dominus (Lorenz Lemlin)|In convertendo Dominus]]||[[Lorenz Lemlin]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|11||[[Deus in adiutorium (Lorenz Lemlin)|Deus in adiutorium]]||[[Lorenz Lemlin]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|12||[[Domine quid multiplicanti (Anonymous)|Domine quid multiplicanti]]||[[Anonymous]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|13||[[Laudate pueri dominum (Rupert Unterholtzer)|Laudate pueri dominum]]||[[Rupert Unterholtzer]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|14||[[Laudate Dominum omnes gentes (Johann Walter)|Laudate Dominum omnes gentes]]||[[Johann Walter]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|15||[[Miserere mei Dei (Claudin de Sermisy)|Miserere mei Dei]]||[[Claudin de Sermisy]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|16||[[Benedicat te Dominus (Jehan L'Heritier)|Benedicat te Dominus]]||[[Jehan L'Heritier]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|17||[[Ad te Domine levavi (Claudin de Sermisy)|Ad te Domine levavi]]||[[Claudin de Sermisy]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|18||[[In te Domine speravi (Jehan L'Heritier)|In te Domine speravi]]||[[Jehan L'Heritier]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|19||[[Beati omnes qui timent Dominum (Loyset Piéton)|Beati omnes qui timent Dominum]]||[[Loyset Piéton]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|20||[[Salvum me fac Domine (Nicolas Gombert)|Salvum me fac Domine]]||[[Nicolas Gombert]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|21||[[Super flumina Babylonis (Nicolas Gombert)|Super flumina Babylonis]]||[[Nicolas Gombert]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|22||[[Domine ne in furore tuo (Francesco de Layolle)|Domine ne in furore tuo]]||[[Francesco de Layolle]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|23||[[Cantate Dominum canticum novum (Jacquet de Mantua)|Cantate Dominum canticum novum]]||[[Jacquet de Mantua]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|24||[[Ecce nunc benedicite Domino II (Anonymous)|Ecce nunc benedicite Domino II]]||[[Anonymous]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|25||[[Qui confidunt in Domino (Lupus Hellinck)|Qui confidunt in Domino]]||[[Lupus Hellinck]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|26||[[Salvum me fac Domine (Jacquet de Mantua)|Salvum me fac Domine]]||[[Jacquet de Mantua]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|27||[[Beati omnes (Nicolas Gombert)|Beati omnes]]||[[Nicolas Gombert]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|28||[[In te Domine speravi (Jacquet de Mantua)|In te Domine speravi]]||[[Jacquet de Mantua]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|29||[[Laudate Dominum omnes gentes (Jacquet de Mantua)|Laudate Dominum omnes gentes]]||[[Jacquet de Mantua]]||5||Misattributed to [[Claudin de Sermisy|Claudin]] in the Superius part | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|30||[[Domine exaudi (Jacquet de Mantua)|Domine exaudi]]||[[Jacquet de Mantua]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|31||[[Beati omnes (Nicolas Champion)|Beati omnes]]||[[Nicolas Champion]]||6|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|32||[[Domine quid multiplicanti sunt (Leonhard Päminger)|Domine quid multiplicanti sunt]]||[[Leonhard Päminger]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|33||[[Usquequo Domine (Anonymous)|Usquequo Domine]]||[[Anonymous]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|34||[[Domine labia mea aperies (Denis Briant)|Domine labia mea aperies]]||[[Denis Briant]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|35||[[Ecce nunc benedicite Domino (Ludwig Senfl)|Ecce nunc benedicite Domino]]||[[Ludwig Senfl]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|36||[[Dixit Dominus (Leonhard Päminger)|Dixit Dominus]]||[[Leonhard Päminger]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|37||[[In convertendo Dominus (Leonhard Päminger)|In convertendo Dominus]]||[[Leonhard Päminger]]||4|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|38||[[Lauda Hierusalem Domini (Johannes Heugel)|Lauda Hierusalem Domini]]||[[Johannes Heugel]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|39||[[Beatus vir qui intelligit -C2 Sana animam meam (Maître Gosse)|Beatus vir qui intelligit -C2 Sana animam meam]]||[[Maître Gosse]]||5|| | |||
|- | |||
|align=center|3||align=right|40||[[Deo gratias (36 part canon) (Johannes Ockeghem)|Deo gratias (36 part canon)]]||[[Johannes Ockeghem]]||36||Novem sunt Musae. Omnia cum tempore. | |||
|- | |||
|} | |||
==Works at CPDL== | ==Works at CPDL== | ||
Line 26: | Line 266: | ||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] | ||
[[Category:Music facsimiles]] | |||
{{DEFAULTSORT:{{WorkSorter}}}} | {{DEFAULTSORT:{{WorkSorter}}}} |
Revision as of 16:26, 18 September 2021
General information
Title: Psalmorum selectorum
Full titles:
- Tomus primus psalmorum selectorum a praestantissimis musicis in harmonias quatuor aut quinque vocum redactorum
- Tomus secundus psalmorum selectorum quatuor et quinque vocum
- Tomus tertius psalmorum selectorum quatuor & quinque, & quidam plurium vocum
Editor – Compiler: Johannes Petreius, Georg Forster (Tomus 3)
Tomi
- 1 – Published 1538 – by Johannes Petreius in Nuremberg, 36 works, RISM 15386
- 2 – Published 1539 – by Johannes Petreius in Nuremberg, 37 works, RISM 15399
- 3 – Published 1542 – by Johannes Petreius in Nuremberg, 40 works, RISM 15426
Description:
External websites:
- Psalmorum selectorum (Johannes Petreius) at the Petrucci Music Library (IMSLP) – Tomus 1
- Facsimile of the Discantus part for Tomus 1 and 2 from the Royal Belgian Library
- Facsimile of the Tenor part for Tomus 1 and 2 from the Royal Belgian Library
- Facsimile of Tomus 3 from the British Library
References
- Macey, Patrick. 1993. Josquin as Classic: 'Qui habitat, Memor esto', and Two Imitations Unmasked. Journal of the Royal Musical Association 118(1):1-43.
List of works
Works at CPDL
Tomus 1 (1538)
Title | Composer | No. | Genre | Subgenre | Year | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Benedicam Dominum in omni tempore | Thomas Stoltzer | 18 | Sacred | Motets | ca. 1515 | 5 | SSATB |
Benedicam Dominum in omni tempore | Noel Bauldeweyn | 18 | Sacred | Motets | ca. 1515 | 5 | SSATB |
Deus in Nomine Tuo | Jehan L'Heritier | 25 | Sacred | Anthems | 1532 | 5 | SATTB |
Deus in adjutorium | Ludwig Senfl | 28 | Sacred | Motets | 1520 | 4 | ATTB |
Domine, ne in furore | Josquin des Prez | 6 | Sacred | Motets | 1538 | 4 | SATB |
Exaudiat te Dominus | Jean Richafort | 13 | Sacred | Motets | 1520 | 4 | SATB |
Usquequo Domine | Josquin des Prez | 9 | Sacred | Motets | 1538 | 4 | SATB |
Tomus 2 (1539)
Title | Composer | No. | Genre | Subgenre | Year | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|---|
De profundis a 4 | Josquin des Prez | 31 | Sacred | Motets | 1520 | 4 | SATB |
De profundis clamavi | Josquin des Prez | 30 | Sacred | Motets | 1539 | 4 | TTBB, SATB |
Dominus regnavit | Josquin des Prez | 1 | Sacred | Motets | 1539 | 4 | SATB |
In convertendo Dominus | Lupus Hellinck | 26 | Sacred | Motets | 1532 | 4 | ATTB |
Jubilate Deo omnis terra | Josquin des Prez | 5 | Sacred | Motets | 1539 | 4 | SATB |
Laudate Dominum | Ludwig Senfl | 13 | Sacred | Motets | 1539 | 6 | SSATTB |
Laudate pueri Dominum | Josquin des Prez | 10 | Sacred | Motets | 1539 | 4 | SATB |
Memor esto verbi tui | Josquin des Prez | 18 | Sacred | Motets | 1514 | 4 | SATB |
Nisi Dominus | Jehan L'Heritier | 27 | Sacred | Motets | 1532 | 4 | SATT,SATB |
Nisi quia Dominus | Claudin de Sermisy | 24 | Sacred | Motets | 1532 | 4 | TTBB,ATTB |
Qui confidunt in Domino | Jehan L'Heritier | 25 | Sacred | Motets | 1532 | 4 | SATB |
Super flumina Babylonis | Jean de La Fage | 37 | Sacred | Motets | 1532 | 5 | SATTB |
Tomus 3 (1542)
Title | Composer | No. | Genre | Subgenre | Year | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Beati omnes | Loyset Piéton | 19 | Sacred | Motets | 1532 | 4 | TTBB |
Beati omnes | Nicolas Gombert | 27 | Sacred | Motets | 1532 | 5 | SATTB,SATBB,ATBBB |
Beati omnes qui timent Dominum | Nicolas Champion | 31 | Sacred | Motets | 1542 | 6 | SATTBB |
Benedicat te Dominus | Jehan L'Heritier | 16 | Sacred | Motets | 1535 | 4 | STTB |
Deo gratias (36 part canon) | Johannes Ockeghem | 40 | Sacred | Canons | 1542 | 36 | SATB.SATB.SATB.SATB.SATB.SATB.SATB.SATB.SATB |
Domine exaudi | Jacquet de Mantua | 30 | Sacred | Motets | 1539 | 5 | STTTB |
Domine labia mea aperies (Denis Briant (Brumen)) | Denis Briant (Brumen) | 34 | Sacred | Motets | 1542 | 5 | SATBB |
Domine ne in furore tuo | Francesco de Layolle | 22 | Sacred | Motets | 1532 | 4 | ATTB |
Miserere mei Deus | Francesco de Layolle | 3 | Sacred | Motets | 1532 | 4 | TTBB |
Ne reminiscaris Domine | Ludwig Senfl | 35 | Sacred | Motets | 1542 | 5 | SATTB |
Qui habitat a 24 | Josquin des Prez | 1 | Sacred | Canons | 1542 | 24 | SATB.SATB.SATB.SATB.SATB.SATB |
Salvum me fac | Jacquet de Mantua | 26 | Sacred | Motets | 1538 | 5 | SATTB,SAAAB |
Super flumina Babylonis | Nicolas Gombert | 21 | Sacred | Motets | 1532 | 4 | SATB |