Florilegium selectissimarum cantionum (Erhard Bodenschatz): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(add external links) |
(→List of works: Added Quam pulchra es (Bodenschatz)) |
||
(3 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
Line 17: | Line 17: | ||
==List of works== | ==List of works== | ||
{|class="wikitable sortable" cellspacing="0" cellpadding="1px" style="border: solid 1px" | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|No. | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Title | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Composer | |||
!style="border-bottom: 1px solid"|Voices | |||
|- | |||
|1||{{NoCo|Pater noster|comp=Hans Leo Hassler}}||[[Hans Leo Hassler]]||8 | |||
|- | |||
|2||Exultat cor meum in Domino||Anonymous||8 | |||
|- | |||
|3||Benedicam Domino in omni tempore||[[Andrea Gabrieli]]||8 | |||
|- | |||
|4||{{NoCo|Deus, Deus meus respice|Deus meus|comp=Christian Erbach}}||[[Christian Erbach]]||8 | |||
|- | |||
|5||{{NoCo|Man wird zu Zion sagen|comp=Valentin Haussmann}}||[[Valentin Haussmann]]||8 | |||
|- | |||
|6||Quaerite primus regnum Dei||[[Sethus Calvisius]]||8 | |||
|- | |||
|7||Audi Domine hymnum||[[Erhard Bodenschatz]]||8 | |||
|- | |||
|8||{{NoCo|Laudate pueri Dominum|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||7 | |||
|- | |||
|9||{{NoCo|Laudate Dominum in sanctis ejus a 8 (1612)|Laudate Dominum in sanctis eius|comp=Hans Leo Hassler}}||[[Hans Leo Hassler]]||8 | |||
|- | |||
|10||Repleatur os meum laude tua||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||5 | |||
|- | |||
|11||{{NoCo|Confitebor tibi Domine a8|Confitebor tibi Domine|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||8 | |||
|- | |||
|12||Nisi Dominus||Anonymous||8 | |||
|- | |||
|13||Beatus vir qui||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|14||Deus adjutor fortis||[[Giulio Eremita]]||8 | |||
|- | |||
|15||Exultate justi in Domino||[[Andrea Gabrieli]]||8 | |||
|- | |||
|16||Laudate Dominum in sanctis eius||Anonymous||8 | |||
|- | |||
|17||Deus canticum novum||[[Albinus Fabritius]]||6 | |||
|- | |||
|18||Cantate Domino canticum||[[Blasius Ammon]]||8 | |||
|- | |||
|19||Exultate justi in Domino||[[Philipp Dulichius]]||8 | |||
|- | |||
|20||Sacerdotes stabant in officiis suis||Anonymous||8 | |||
|- | |||
|21||Cantate Domino canticum novum||Anonymous||8 | |||
|- | |||
|22||Exaudiat te Dominus||[[Albinus Fabritius]]||6 | |||
|- | |||
|23||Sis praesens Deus alme||[[Albinus Fabritius]]||6 | |||
|- | |||
|24||Ego sum panis vivus||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||5 | |||
|- | |||
|25||{{NoCo|Domine quid multiplicati sunt|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||6 | |||
|- | |||
|26||{{NoCo|Cor mundum|comp=Andreas Pevernage}}||[[Andreas Pevernage]]||6 | |||
|- | |||
|27||{{NoCo|Media vita a 8|Media vita|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|28||{{NoCo|Cibavit nos a 8|Cibavit nos|comp=Giovanni Bassano}}||[[Giovanni Bassano]]||8 | |||
|- | |||
|29||{{NoCo|O quam metuendus|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|30||{{NoCo|Jubilate Deo|comp=Ruggiero Giovannelli}}||[[Ruggiero Giovannelli]]||8 | |||
|- | |||
|31||{{NoCo|Domine Dominus noster|comp=Christian Erbach}}||[[Christian Erbach]]||8 | |||
|- | |||
|32||{{NoCo|Jubilate Deo omnis terra|Jubilate Deo|comp=Luca Marenzio}}||[[Luca Marenzio]]||8 | |||
|- | |||
|33||Cantate Domino canticum novum||[[Alessandro Orologio]]||8 | |||
|- | |||
|34||{{NoCo|Laudate Dominum in sanctis eius|comp=Serafino Cantone}}||[[Serafino Cantone]]||8 | |||
|- | |||
|35||{{NoCo|Laudate Dominum in sanctis eius|comp=Stefano Venturi}}||[[Stefano Venturi]]||8 | |||
|- | |||
|36||Veniet tempus in quo||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|37||Audi tellus audi magnis maris||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||4 | |||
|- | |||
|38||Non vos relinquam orphanos||[[Albinus Fabritius]]||6 | |||
|- | |||
|39||{{NoCo|Hymnum cantate nobis|comp=Tiburtio Massaino}}||[[Tiburtio Massaino]]||8 | |||
|- | |||
|40||{{NoCo|In convertendo|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||8 | |||
|- | |||
|41||{{NoCo|O Domine Jesu Christe|comp=Giovanni Gabrieli}}||[[Giovanni Gabrieli]]||8 | |||
|- | |||
|42||{{NoCo|Levavi oculos meos|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||8 | |||
|- | |||
|43||Deus miseratur nostri||[[Melchior Bischof]]||8 | |||
|- | |||
|44||{{NoCo|Confitemini Domino a5|Confitemini Domino|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||5 | |||
|- | |||
|45||{{NoCo|Domine, quis habitabit|comp=Christian Erbach}}||[[Christian Erbach]]||6 | |||
|- | |||
|46||{{NoCo|Deus in adjutorium meum intende|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||6 | |||
|- | |||
|47||Domine quando veneris||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||6 | |||
|- | |||
|48||Jubilate Deo omnis terra||[[Friedrich Weissensee]]||8 | |||
|- | |||
|49||Cantate Domino canticum novum||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|50||{{NoCo|Angelus ad pastores ait|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||5 | |||
|- | |||
|51||{{NoCo|Nesciens mater|comp=Christian Erbach}}||[[Christian Erbach]]||4 | |||
|- | |||
|52||{{NoCo|Angelus ad pastores ait|comp=Hieronymus Praetorius}}||[[Hieronymus Praetorius]]||8 | |||
|- | |||
|53||{{NoCo|Quem vidistis pastores a 8|Quem vidistis pastores|comp=Andrea Gabrieli}}||[[Andrea Gabrieli]]||8 | |||
|- | |||
|54||Das alte Jahr vergangen ist||[[Sethus Calvisius]]||8 | |||
|- | |||
|55||{{NoCo|Surge illuminare|comp=Hieronymus Praetorius}}||[[Hieronymus Praetorius]]||8 | |||
|- | |||
|56||Nunc dimittis servum tuum||Anonymous||5 | |||
|- | |||
|57||{{NoCo|A Domino factum est istud|comp=Hans Leo Hassler}}||[[Hans Leo Hassler]]||8 | |||
|- | |||
|58||{{NoCo|Surge propera amica mea|comp=Hieronymus Praetorius}}||[[Hieronymus Praetorius]]||8 | |||
|- | |||
|59||{{NoCo|Quam pulchra es|comp=Erhard Bodenschatz}}||[[Erhard Bodenschatz]]||5 | |||
|- | |||
|60||{{NoCo|Tristis est anima mea|comp=Orlando di Lasso}}||[[Orlando di Lasso]]||5 | |||
|- | |||
|61||{{NoCo|Adoramus te, Jesu Christe a 6|Adoramus te Jesu Christe|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||6 | |||
|- | |||
|62||{{NoCo|Filiae Jerusalem nolite flere|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|63||{{NoCo|Dominus Jesus in qua nocte tradebatur|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|64||{{NoCo|Ecce quomodo moritur justus|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||4 | |||
|- | |||
|65||{{NoCo|Alleluia, In resurrectione tua Christe|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|66||{{NoCo|Tulerunt Dominum meum|comp=Tiburtio Massaino}}||[[Tiburtio Massaino]]||8 | |||
|- | |||
|67||{{NoCo|Tulerunt Dominum meum|comp=Hieronymus Praetorius}}||[[Hieronymus Praetorius]]||8 | |||
|- | |||
|68||{{NoCo|Angelus Domini descendit|comp=Christian Erbach}}||[[Christian Erbach]]||6 | |||
|- | |||
|69||{{NoCo|O viri, ô Galilæi|O viri O Galilei|comp=Hieronymus Boschetto}}||[[Hieronymus Boschetto|Giovanni Boschetto Boschetti]]||8 | |||
|- | |||
|70||{{NoCo|Veni sancte Spiritus|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|71||{{NoCo|Hodie completi sunt à 7|Hodie completi sunt|comp=Giovanni Gabrieli}}||[[Giovanni Gabrieli]]||7 | |||
|- | |||
|72||Hodie completi sunt||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|73||Adesto unus Deus omnipotens pater||[[Alexius Neander]]||8 | |||
|- | |||
|74||{{NoCo|Duo seraphim clamabant|comp=Marco Antonio Ingegneri}}||[[Marco Antonio Ingegneri]]||8 | |||
|- | |||
|75||{{NoCo|Te Deum Patrem ingenitum|comp=Hieronymus Praetorius}}||[[Hieronymus Praetorius]]||8 | |||
|- | |||
|76||{{NoCo|Te Deum Patrem ingenitum|comp=Christian Erbach}}||[[Christian Erbach]]||8 | |||
|- | |||
|77||{{NoCo|Factum est silentium|comp=Hieronymus Praetorius}}||[[Hieronymus Praetorius]]||8 | |||
|- | |||
|78||Iam non dicam vos servos||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||6 | |||
|- | |||
|79||Gaudent in caelis anime sanctorum||[[Albinus Fabritius]]||6 | |||
|- | |||
|80||{{NoCo|Iam non dicam vos servos|comp=Dominique Phinot}}||[[Dominique Phinot]]||8 | |||
|- | |||
|81||{{NoCo|Ingrediente Domino|comp=Pandolfo Zallamella}}||[[Pandolfo Zallamella]]||5 | |||
|- | |||
|82||{{NoCo|Jerusalem, gaude gaudio magno|comp=Jacob Handl}}||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||6 | |||
|- | |||
|83||{{NoCo|Non auferetur sceptrum|comp=Jacob Meiland}}||[[Jacob Meiland]]||6 | |||
|- | |||
|84||Veni Domine et noli tardare||[[Jacob Handl|Jacobus Gallus]]||8 | |||
|- | |||
|85||{{NoCo|Praeter rerum seriem|comp=Sethus Calvisius}}||[[Sethus Calvisius]]||6 | |||
|- | |||
|86||{{NoCo|Vom Himmel hoch|comp=Sethus Calvisius}}||[[Sethus Calvisius]]||6 | |||
|- | |||
|87||Freuet euch und jubiliert||[[Sethus Calvisius]]||6 | |||
|- | |||
|88||{{NoCo|Gloria in excelsis Deo|comp=Sethus Calvisius}}||[[Sethus Calvisius]]||6 | |||
|- | |||
|89||{{NoCo|Joseph, lieber Joseph mein|comp=Sethus Calvisius}}||[[Sethus Calvisius]]||6 | |||
|- | |||
|} | |||
==Works at CPDL== | ==Works at CPDL== |
Latest revision as of 20:11, 30 October 2023
General information
Title: Florilegium selectissimarum cantionum
Full title: Florilegium selectissimarum cantionum, præstantissimorum ætatis nostræ autorum : 4. 5. 6. 7. & 8. vocum, collectum & editum, studio et labore M. Eberhardi Bodenschatz, Lichtenbergensis, eiusdem illustris Gymnasii cantoris
Editor – Compiler: Erhard Bodenschatz
Publication date and place: 1603 in Leipzig by Abraham Lamberg.
Description:
External websites:
References
- Reference
List of works
Works at CPDL
Title | Composer | No. | Lyricist | Genre | Subgenre | Year | Language | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A Domino factum est istud | Hans Leo Hassler | 57 | Sacred | Motets | 1601 | Latin | 8 | SSAT.ATBB | |
Adoramus te, Jesu Christe a 6 | Jacob Handl | 61 | Sacred | Motets | 1587 | Latin | 6 | SSATTB | |
Alleluia, In resurrectione tua Christe | Jacob Handl | 65 | Sacred | Motets | 1587 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Angelus Domini descendit | Christian Erbach | 68 | Matthew ch. 28, v. 2 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 6 | SSATTB |
Angelus ad pastores ait | Hieronymus Praetorius | 52 | Luke ch.2 v. 10,11 | Sacred | Motets | 1599 | Latin | 8 | SATB.SATB |
Angelus ad pastores ait | Orlando di Lasso | 50 | Sacred | Motets | 1562 | Latin | 5 | SATTB | |
Cibavit nos a 8 | Giovanni Bassano | 28 | Sacred | Motets | 1598 | Latin | 8 | ATBB.ATBB | |
Confitebor tibi Domine a8 | Orlando di Lasso | 11 | Sacred | Motets | 1564 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Confitemini Domino a5 | Orlando di Lasso | 44 | Sacred | Motets | 1562 | Latin | 5 | SATTB | |
Cor mundum | Andreas Pevernage | 26 | Sacred | Motets | 1603 | Latin | 6 | SSATTB | |
Deus, Deus meus respice | Christian Erbach | 4 | Psalm 22, v. 2-6 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 8 | SSAATTTB |
Deus in adjutorium meum intende | Orlando di Lasso | 46 | Sacred | Motets | 1582 | Latin | 6 | SSATTB | |
Domine, quis habitabit | Christian Erbach | 45 | Psalm 15 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 6 | SSATTB |
Domine Dominus noster | Christian Erbach | 31 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 8 | SSAATTTB,SAATTTBB | |
Domine quid multiplicati sunt | Orlando di Lasso | 25 | Sacred | Motets | 1582 | Latin | 6 | SSATBB | |
Dominus Jesus in qua nocte tradebatur | Jacob Handl | 63 | Sacred | Motets | 1587 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Duo seraphim clamabant | Marco Antonio Ingegneri | 74 | Sacred | Motets | 1589 | Latin | 8 | SSSAATTB,AAATTTBB | |
Ecce quomodo moritur justus | Jacob Handl | 64 | Sacred | Motets | 1587 | Latin | 4 | SATB | |
Factum est silentium | Hieronymus Praetorius | 77 | Sacred | Motets | 1599 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Filiae Jerusalem nolite flere | Jacob Handl | 62 | Sacred | Motets | 1587 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Gloria in excelsis Deo | Sethus Calvisius | 88 | Luke 2:14 | Sacred | Motets | 1603 | Latin | 6 | SSATTB |
Hodie completi sunt à 7 | Giovanni Gabrieli | 71 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 7 | SATTTBB | |
Hymnum cantate nobis | Tiburtio Massaino | 39 | Sacred | Motets | 1603 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Iam non dicam vos servos | Dominique Phinot | 80 | Sacred | Motets | 1548 | Latin | 8 | SSAATTBB | |
In convertendo | Orlando di Lasso | 40 | Sacred | Motets | 1565 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Ingrediente Domino | Pandolfo Zallamella | 81 | Sacred | Motets | 1585 | Latin | 5 | SATTB | |
Jerusalem, gaude gaudio magno | Jacob Handl | 82 | Sacred | Motets | 1586 | Latin | 6 | SATTTB | |
Joseph, lieber Joseph mein | Sethus Calvisius | 89 | Sacred | Motets | 1603 | 2 | 6 | SSATTB | |
Jubilate Deo | Ruggiero Giovannelli | 30 | Sacred | Motets | 1593 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Jubilate Deo omnis terra | Luca Marenzio | 32 | Psalm 98, v. 4-9 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 8 | SATB.SATB |
Laudate Dominum in sanctis eius | Serafino Cantone | 34 | Sacred | Motets | 1599 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Laudate Dominum in sanctis eius | Stefano Venturi | 35 | Psalm 150 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 8 | SATB.SATB |
Laudate Dominum in sanctis ejus a 8 (1612) | Hans Leo Hassler | 9 | Psalm 150 | Sacred | Motets | 1603 | Latin | 8 | SSAT.ATBB |
Laudate pueri Dominum | Orlando di Lasso | 8 | Sacred | Motets | 1568 | Latin | 7 | SSAATTB | |
Levavi oculos meos | Orlando di Lasso | 42 | Sacred | Motets | 1566 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Man wird zu Zion sagen | Valentin Haussmann | 5 | Sacred | Motets | 1603 | German | 8 | SATB.SATB | |
Media vita a 8 | Jacob Handl | 27 | Sacred | Motets | 1586 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Nesciens mater | Christian Erbach | 51 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 5 | SATTB | |
Non auferetur sceptrum | Jacob Meiland | 83 | Sacred | Motets | 1564 | Latin | 6 | SSATTB | |
O Domine Jesu Christe | Giovanni Gabrieli | 41 | Sacred | Motets | 1597 | Latin | 8 | SSAATTBB | |
O quam metuendus | Jacob Handl | 29 | Sacred | Motets | 1587 | Latin | 8 | SSAT.ATBB | |
O viri, ô Galilæi | Hieronymus Boschetto | 69 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Pater noster | Hans Leo Hassler | 1 | Sacred | Motets | 1591 | Latin | 8 | SSAT.ATBB | |
Praeter rerum seriem | Sethus Calvisius | 85 | Sacred | Motets | 1603 | Latin | 6 | SAATBB | |
Quem vidistis pastores a 8 | Andrea Gabrieli | 53 | Sacred | Motets | 1587 | Latin | 8 | SATT.TTTB | |
Surge illuminare | Hieronymus Praetorius | 55 | Sacred | Motets | 1599 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Surge propera amica mea | Hieronymus Praetorius | 58 | Sacred | Motets | 1599 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Te Deum Patrem ingenitum | Christian Erbach | 76 | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 8 | SSAB.ATTB | |
Te Deum Patrem ingenitum | Hieronymus Praetorius | 75 | Sacred | Motets | 1599 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Tristis est anima mea | Orlando di Lasso | 60 | Sacred | Motets | 1565 | Latin | 5 | SATTB | |
Tulerunt Dominum meum | Hieronymus Praetorius | 67 | Anonymous | Sacred | Motets | 1599 | Latin | 8 | SATB.SATB |
Tulerunt Dominum meum | Tiburtio Massaino | 66 | Anonymous | Sacred | Motets | 1600 | Latin | 8 | SATB.SATB |
Veni sancte Spiritus | Jacob Handl | 70 | Sacred | Motets | 1587 | Latin | 8 | SATB.SATB | |
Vom Himmel hoch | Sethus Calvisius | 86 | Sacred | Motets | 1603 | German | 6 | SSATTB |