Motecta festorum totius anni liber primus, 4vv (Giovanni Pierluigi da Palestrina): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Richard Mix (talk | contribs) (bare start) |
(layout; link to publisher) |
||
(46 intermediate revisions by 5 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
'''''Motecta festorum totius anni | ==General Information== | ||
'''Title:''' ''Motecta festorum totius anni liber primus, 4vv'' | |||
'''Full Title:''' ''Motecta festorum totius anni cum Communi sanctorum … quarternis vocibus … liber primus'' | |||
'''Composer:''' [[Giovanni Pierluigi da Palestrina]]<br> | |||
{{PubDatePlace|1564|by [[Antonio Gardano]] in Venice.|Later editions in 1571, 1574, 1579, 1585, 1587, 1590, 1601, 1613, 1622.}} | |||
{{Descr|Book two can be found at {{NoComp|Motectorum liber secundus, 4vv|Giovanni Pierluigi da Palestrina}}.}} | |||
==External Links== | |||
*{{IMSLP2|Motecta_festorum_(Palestrina%2C_Giovanni_Pierluigi_da)}} | |||
==References== | |||
*Marvin, Clara. 2002. ''Giovanni Pierluigi da Palestrina – A Guide to Research''. New York: Routledge. 477 pp. | |||
==List of Works== | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
!no. | !no. | ||
Line 8: | Line 22: | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 | ||
|''Dies | |[[Dies sanctificatus (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Dies sanctificatus'']] | ||
|{{CiteCat|Christmas Day|Dies natalis}} | |{{CiteCat|Christmas Day|Dies natalis}} | ||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|2 | |2 | ||
|''Lapidabant | |[[Lapidabant Stephanum a 4 (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Lapidabant Stephanum'']] | ||
|{{CiteCat|St. Stephen}} | |{{CiteCat|St. Stephen|In Festo S Stephani}} | ||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|3 | |3 | ||
| | |[[Valde honorandus est (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Valde honorandus est'']] | ||
|{{CiteCat| | |{{CiteCat|John the Evangelist|In F Sancti Joannis Evang.}} | ||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|4 | |4 | ||
| | |[[Magnum haereditatis mysterium (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Magnum haereditatis mysterium'']] | ||
|{{CiteCat| | |{{CiteCat|Circumcision|In Die Circumcisionis Domini}} | ||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|5 | |5 | ||
|''Tribus miraculis'' | |[[Tribus miraculis (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Tribus miraculis'']] | ||
|{{CiteCat|Epiphany|In Epiphanis Domini}} | |{{CiteCat|Epiphany|In Epiphanis Domini}} | ||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|6 | |6 | ||
|''Hodie Beata Virgo Maria'' | |[[Hodie beata virgo Maria (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Hodie Beata Virgo Maria'']] | ||
|{{CiteCat|Candlemas|In F Purificationis B. Mariae}} | |{{CiteCat|Candlemas|In F Purificationis B. Mariae}} | ||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|7 | |7 | ||
|[[ | |[[Ave Maria II, a 4 (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Ave Maria gratia plena'']] | ||
|{{CiteCat|Annunciation|In Festo Annunciationis B. Mariae}} | |{{CiteCat|Annunciation|In Festo Annunciationis B. Mariae}} | ||
|Low clefs | |||
|- | |- | ||
|8 | |8 | ||
|''Jesus junxit se discipulis'' | |[[Jesus junxit se (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Jesus junxit se discipulis'']] | ||
|{{CiteCat|Easter Sunday|In Festo Resurrectionis}} | |{{CiteCat|Easter Sunday|In Festo Resurrectionis}} | ||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|9 | |9 | ||
|''O Rex gloriae'' | |[[O Rex gloriae (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''O Rex gloriae'']] | ||
|{{CiteCat|Ascension|In Festo Ascensionis}} | |{{CiteCat|Ascension|In Festo Ascensionis}} | ||
|The model for [[Missa O Rex gloriae (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Missa O Rex gloriae'']] | |||
|- | |- | ||
|10 | |10 | ||
|[[ | |[[Loquebantur (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Loquebantur variis linguis'']] | ||
|{{CiteCat|Pentecost|In Die Pentecostes}} | |{{CiteCat|Pentecost|In Die Pentecostes}} | ||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|11 | |11 | ||
|[[Benedicta sit (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Benedicta sit sancta Trinitas'']] | |[[Benedicta sit (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Benedicta sit sancta Trinitas'']] | ||
|{{CiteCat|Trinity|In Festo S. S. Trinitatis}} | |{{CiteCat|Trinity|In Festo S. S. Trinitatis}} | ||
| | |High clefs | ||
|- | |- | ||
|12 | |12 | ||
| | |[[Lauda Sion a 4 (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Lauda Sion'']] | ||
|{{CiteCat| | |{{CiteCat|Corpus Christi|In Festo Corporis Christi}} | ||
|Low clefs | |||
|- | |||
|13 | |||
|[[Fuit homo missus a Deo a 4 (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Fuit homo missus a Deo'']] | |||
|{{CiteCat|John the Baptist|In Festo S Johannis Baptistae}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|14 | |||
|[[Tu es pastor ovium (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Tu es pastor ovium'']] | |||
|{{CiteCat|St. Peter|In Festo S. Petri Apostoli}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|15 | |||
|[[Magnus sanctus Paulus a 4 (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Magnus Sanctus Paulus'']] | |||
|{{CiteCat|St. Paul|In Festo S Pauli Apostoli}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|16 | |||
|[[Surge propera a 4 (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Surge, propera amica mea'']] | |||
|{{CiteCat|Visitation|In Festo Visitationis B Mariae}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|17 | |||
|[[In diebus illis mulier (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''In diebus illis'']] | |||
|{{CiteCat|Mary Magdalene|In Festo S. Mariae Magdalenae}} | |||
|Low clefs | |||
|- | |||
|18 | |||
|[[Beatus Laurentius 4vv (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Beatus Laurentius'']] | |||
|{{CiteCat|St. Laurence|In Festo Sancti Laurentii}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|19 | |||
|[[Quae est ista quae processit (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Quae est ista'']] | |||
|{{CiteCat|Assumption|In Assumptionis B. Mariae}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|20 | |||
|[[Misso Herodes (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Misso Herodes spiculatore'']] | |||
|{{CiteCat|John the Baptist|In Decollatione Jo. Baptistae}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|21 | |||
|[[Nativitas tua (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Nativitas tua'']] | |||
|{{CiteCat|Nativity of the BVM|In Festo Nativitatis B. Mariae}} | |||
|Low clefs | |||
|- | |||
|22 | |||
|[[Nos autem gloriari (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Nos autem gloriari'']] | |||
|{{CiteCat|Holy Cross|In Festo S. Crucis}} | |||
|Low clefs | |||
|- | |||
|23 | |||
|[[Salvator mundi (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Salvator mundi salva nos'']] | |||
|{{CiteCat|All Souls|In Festo Omnium Sanctorum}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|24 | |||
|[[O quantus luctus (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''O quantus luctus'']] | |||
|{{CiteCat|St. Martin|In Festo S. Martini}} | |||
|Low clefs | |||
|- | |||
|25 | |||
|[[Congratulamini mihi (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Congratulamini mihi'']] | |||
|{{CiteCat|Presentation of the BVM|In Festo Presentationis B Mariae}} | |||
|Low clefs | |||
|- | |||
|26 | |||
|[[Dum aurora finem daret (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Dum aurora finem daret'']] | |||
|{{CiteCat|St. Cecilia|In Festo Sanctae Ceciliae}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|27 | |||
|[[Doctor bonus (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Doctor bonus]]'' | |||
|{{CiteCat|St. Andrew|In Festo S. Andreae}} | |||
|Low clefs | |||
|- | |||
|28 | |||
|[[Quam pulchri sunt III a 4 (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Quam pulchri sunt'']] | |||
|{{CiteCat|Immaculate Conception|In Festo Conceptionis B Mariae}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|29 | |||
|''{{NoCo|Tollite jugum meum}}'' | |||
|{{CiteCat|Common of Apostles|In Festo Apostolicum}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|30 | |||
|[[Isti sunt viri sancti (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Isti sunt viri sancti'']] | |||
|{{CiteCat|Common of Apostles|In Festo Evangelistarum}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|31 | |||
|''{{NoCo|Hic est vere Martyr}}'' | |||
|{{CiteCat|Common of Martyrs|In F. unius Martyris}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|32 | |||
|[[Gaudent in coelis (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Gaudent in caelis'']] | |||
|{{CiteCat|Common of Martyrs|In F. pluriorum Martyrum}} | |||
|Low clefs | |||
|- | |||
|33 | |||
|''{{NoCo|Iste est qui ante Deum}}'' | |||
|{{CiteCat|Common of Confessors|In F. Confess. Pontificum}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|34 | |||
|''{{NoCo|Beatus vir qui suffert}}'' | |||
|{{CiteCat|Common of Confessors|In F. Confess. non Pontificum}} | |||
|High clefs | |||
|- | |||
|35 | |||
|[[Veni sponsa Christi (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Veni sponsa Christi'']] | |||
|{{CiteCat|Common of Virgins|In Festo Virginum}} | |||
|High clefs | |||
|- | |- | ||
|36 | |36 | ||
|''Exaudi Domine'' | |[[Exaudi Domine preces servi tui (Giovanni Pierluigi da Palestrina)|''Exaudi Domine'']] | ||
|{{CiteCat|Dedication of a Church|In Dedicatione Templi}} | |{{CiteCat|Dedication of a Church|In Dedicatione Templi}} | ||
|Low clefs | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
[[Category: | ==Works at CPDL== | ||
{{MultiPubList|yr,seq,gen,subg,vo,voices|1564}} | |||
[[Category:Music publications]] |
Latest revision as of 17:17, 12 November 2022
General Information
Title: Motecta festorum totius anni liber primus, 4vv
Full Title: Motecta festorum totius anni cum Communi sanctorum … quarternis vocibus … liber primus
Composer: Giovanni Pierluigi da Palestrina
Publication date and place: 1564 by Antonio Gardano in Venice. – Later editions in 1571, 1574, 1579, 1585, 1587, 1590, 1601, 1613, 1622.
Description: Book two can be found at Motectorum liber secundus, 4vv.
External Links
- Motecta festorum totius anni liber primus, 4vv (Giovanni Pierluigi da Palestrina) at the Petrucci Music Library (IMSLP)
References
- Marvin, Clara. 2002. Giovanni Pierluigi da Palestrina – A Guide to Research. New York: Routledge. 477 pp.
List of Works
Works at CPDL
Title | Year | No. | Genre | Subgenre | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|---|---|
Ave Maria II, a 4 | 1564 | 7 | Sacred | Motets | 4 | ATBB,SATB |
Beatus Laurentius 4vv | 1564 | 18 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Beatus vir qui suffert | 1564 | 34 | Sacred | Motets | 4 | SAAT,SATT |
Benedicta sit | 1564 | 11 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Congratulamini mihi a 4 | 1564 | 25 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Dies sanctificatus | 1564 | 1 | Sacred | Responsories | 4 | SATB |
Doctor bonus | 1564 | 27 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Dum aurora finem daret | 1564 | 26 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Exaudi Domine preces servi tui | 1564 | 36 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Fuit homo missus a Deo a 4 | 1564 | 13 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Gaudent in coelis | 1564 | 32 | Sacred | Motets | 4 | ATBB |
Hic est vere Martyr | 1564 | 31 | Sacred | Motets | 4 | SATT |
Hodie beata virgo Maria | 1564 | 6 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
In diebus illis mulier | 1564 | 17 | Sacred | Gospel motets | 4 | SATB |
Iste est qui ante Deum | 1564 | 33 | Sacred | Motets | 4 | SATT,ATTB,SATB |
Isti sunt viri sancti | 1564 | 30 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Jesus junxit se | 1564 | 8 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Lapidabant Stephanum a 4 | 1564 | 2 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Lauda Sion a 4 | 1564 | 12 | Sacred | Eucharistic songs | 4 | ATTB |
Loquebantur | 1564 | 10 | Sacred | Motets | 4 | SATB, STTB |
Magnum haereditatis mysterium | 1564 | 4 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Magnus sanctus Paulus a 4 | 1564 | 15 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Misso Herodes | 1564 | 20 | Sacred | Magnificat antiphons | 4 | SATB |
Nativitas tua | 1563 | 21 | Sacred | Antiphons | 4 | SATB |
Nos autem gloriari | 1564 | 22 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
O Rex gloriae | 1564 | 9 | Sacred | Antiphons | 4 | SATB |
O quantus luctus | 1564 | 24 | Sacred | Motets | 4 | ATTB |
Quae est ista quae processit | 1564 | 19 | Sacred | Responsories | 4 | SATB |
Quam pulchri sunt III a 4 | 1564 | 28 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Salvator mundi | 1564 | 23 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Surge propera a 4 | 1564 | 16 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Tollite jugum meum | 1564 | 29 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Tribus miraculis | 1564 | 5 | Sacred | Magnificat antiphons | 4 | SATB |
Tu es pastor ovium a 4 | 1564 | 14 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Valde honorandus est | 1564 | 3 | Sacred | Motets | 4 | SATB |
Veni sponsa Christi | 1564 | 35 | Sacred | Magnificat antiphons | 4 | SATB |