Reliquiae sacrorum concentuum: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
m (Text replacement - " " to " ") |
|||
(6 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
==General Information== | ==General Information== | ||
'''Title:''' ''Reliquae sacrorum concentuum | '''Title:''' ''Reliquae sacrorum concentuum'' | ||
''' | '''Editor:''' Georg Gruber | ||
'''Composers:''' [[Hans Leo Hassler]] / [[Giovanni Gabrieli]] / [[Christoph Buel]] / [[Jakob Hassler]] | |||
'''Description:''' | {{PubDatePlace|1615|Nuremberg: [[Paul Kauffmann]]| }} | ||
'''Description:'''<br> | |||
Reliquae sacrorum concentuum Giovan Gabrielis, Johan-Leonis Hasleri utriusque praestantissimi musici:<br> | |||
Et aliquot aliorum praecellentium aetatis nostrae artificum Motectae, VI. VII. VIII. IX. X. XII. XIII. XIV. XVI. XVIII. XIX. vocum, noviter expromtae<br> | |||
Georgio Gruber Norimb.<br> | |||
Norimbergae, Typis & sumptibus Pauli Kauffmanni. 1615 | |||
===External links:=== | |||
*[http://mdz-nbn-resolving.de/urn:nbn:de:bvb:12-bsb00074204-1 BSB: RELIQVIAE SACRORVM CONCENTVVM GIOVAN GABRIELIS] | |||
==List of Works== | ==List of Works== | ||
{|class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
!Text Incipit | |||
!Composer | |||
!No | |||
!Vc | |||
|- | |||
|Alleluia. Cantate Domino | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|33||8 | |||
|- | |||
|Alleluia. Quando jam emersit | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|13||6 | |||
|- | |||
|Angelus Domini descendit | |||
|{{LastNameLink|Tiburtio|Massaino}} | |||
|20||7 | |||
|- | |||
|Attendite, popule meus | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|32||8 | |||
|- | |||
|Audi, Domine, hymnum | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|16||7 | |||
|- | |||
|Audi, Domine, hymnum | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|25||8 | |||
|- | |||
|Audite me, divini fructus | |||
|{{LastNameLink|Serafino|Cantone}} | |||
|29||8 | |||
|- | |||
|Audite, principes, et auribus | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|61||16 | |||
|- | |||
|Beati omnes qui timent Dominum | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|45||8 | |||
|- | |||
|Benedicam Dominum | |||
|{{LastNameLink|Melchior|Franck}} | |||
|41||8 | |||
|- | |||
|Benedicam Dominum | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|54||12 | |||
|- | |||
|Buccinate in neomenia tuba | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|65||19 | |||
|- | |||
|Caeli enarrant gloriam Dei | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|57||13 | |||
|- | |||
|Cantemus Domino, gloriosè | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|44||8 | |||
|- | |||
|Christus Jesus, splendor patris | |||
|{{LastNameLink|Tiburtio|Massaino}} | |||
|19||7 | |||
|- | |||
|Confitebor tibi, Domine | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|36||8 | |||
|- | |||
|Confitebor tibi, Domine | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|56||13 | |||
|- | |||
|Congratulamini mihi omnes | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|64||18 | |||
|- | |||
|Deus, Deus meus, respice | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|51||12 | |||
|- | |||
|Dixit autem Maria | |||
|{{LastNameLink|Vincenzo|Bellavere}} | |||
|24||8 | |||
|- | |||
|Dixit Dominus Domino meo | |||
|{{LastNameLink|Claudio|Monteverdi}} | |||
|6||6 | |||
|- | |||
|Domine Deus, salutis meae | |||
|{{LastNameLink|Christoph|Buel}} | |||
|37||8 | |||
|- | |||
|Domine, ad adjuvandum me | |||
|{{LastNameLink|Claudio|Monteverdi}} | |||
|3||6 | |||
|- | |||
|Domine, Deus Israel (1.) | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|4||6 | |||
|- | |||
|Domine, Deus meus, ne, quaeso | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|10||6 | |||
|- | |||
|Domine, Deus meus, ne, quaeso | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|14||6 | |||
|- | |||
|Domine, Dominus noster | |||
|{{LastNameLink|Jakob|Hassler}} | |||
|38||8 | |||
|- | |||
|Dominus illuminatio mea | |||
|{{LastNameLink|Christian|Erbach}} | |||
|17||7 | |||
|- | |||
|Duo seraphim | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|62||16 | |||
|- | |||
|Ecce sacerdos magnus | |||
|Carl von der Bouuen | |||
|50||10 | |||
|- | |||
|Ecce venit desideratus diù | |||
|{{LastNameLink|Bartolomeo|Spontone}} | |||
|18||7 | |||
|- | |||
|Eripe me de manu inimici (2. of no 4) | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|5||6 | |||
|- | |||
|Et ait illi Jesus (2. of no 30) | |||
|{{LastNameLink|Romolo|Naldi}} | |||
|31||8 | |||
|- | |||
|Exaudi, Deus, orationem meam | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|53||12 | |||
|- | |||
|Exultate justi in Domino | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|63||16 | |||
|- | |||
|Exultet jam angelica tuba | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|59||14 | |||
|- | |||
|Exurgat Deus, et dissipentur | |||
|{{LastNameLink|Luca|Marenzio}} | |||
|26||8 | |||
|- | |||
|Gloria in excelsis Deo | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Pecci|nolink=1}} | |||
|9||6 | |||
|- | |||
|Hodie Christus natus est | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|43||8 | |||
|- | |||
|Hodie Christus natus est | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|49||10 | |||
|- | |||
|Hodie Christus natus est | |||
|{{LastNameLink|Christoph|Buel}} | |||
|58||13 | |||
|- | |||
|Hodie lucerna ante solem lucet | |||
|{{LastNameLink|Tiburtio|Massaino}} | |||
|35||8 | |||
|- | |||
|In te, Domine, speravi | |||
|Carl von der Bouuen | |||
|42||8 | |||
|- | |||
|Incipite Domino in tympano | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|28||8 | |||
|- | |||
|Jam non dicam vos servos (1.) | |||
|{{LastNameLink|Tiburtio|Massaino}} | |||
|21||7 | |||
|- | |||
|Jubilate Deo omnis terra, exultate | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|55||12 | |||
|- | |||
|Jubilate Deo omnis terra. Deus Israel | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|27||8 | |||
|- | |||
|Jubilate Deo omnis terra. Servite | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|60||15 | |||
|- | |||
|Jubilate Domino omnis terra, cantate | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|7||6 | |||
|- | |||
|Laudate Dominum | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|1||6 | |||
|- | |||
|Magnificat (Sexti toni) | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|52||12 | |||
|- | |||
|Montes et colles | |||
|{{LastNameLink|Tiburtio|Massaino}} | |||
|34||8 | |||
|- | |||
|O Jesu Christe, o Archiepiscope | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|8||6 | |||
|- | |||
|O Jesu mi dolcissime | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|39||8 | |||
|- | |||
|Quem in coelo et in terra | |||
|{{LastNameLink|Melchior|Franck}} | |||
|15||6 | |||
|- | |||
|Quid, quid concinunt pastores? | |||
|{{LastNameLink|Francesco|Bianciardi}} | |||
|11||6 | |||
|- | |||
|Quis est iste, qui venit de Edom | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|48||10 | |||
|- | |||
|Quis novus hic oritur sonitus? | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|40||8 | |||
|- | |||
|Si bona suscepimus | |||
|{{LastNameLink|Hans Leo|Hassler}} | |||
|2||6 | |||
|- | |||
|Si quis diligit me | |||
|{{LastNameLink|Melchior|Franck}} | |||
|46||9 | |||
|- | |||
|Surrexit pastor bonus | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|47||10 | |||
|- | |||
|Timor et tremor | |||
|{{LastNameLink|Giovanni|Gabrieli}} | |||
|12||6 | |||
|- | |||
|Transeunte Domino (1.) | |||
|{{LastNameLink|Romolo|Naldi}} | |||
|30||8 | |||
|- | |||
|Vidi speciosam | |||
|{{LastNameLink|Vincenzo|Bellavere}} | |||
|23||8 | |||
|- | |||
|Vos amici mei estis (2. of no 21) | |||
|{{LastNameLink|Tiburtio|Massaino}} | |||
|22||7 | |||
|} | |||
==Works at CPDL== | ==Works at CPDL== | ||
{{MultiPubList| | {{MultiPubList|seq,com,vo,voices|1615}} | ||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] |
Revision as of 12:39, 23 November 2020
General Information
Title: Reliquae sacrorum concentuum
Editor: Georg Gruber
Composers: Hans Leo Hassler / Giovanni Gabrieli / Christoph Buel / Jakob Hassler
Publication date and place: 1615 Nuremberg: Paul Kauffmann.
Description:
Reliquae sacrorum concentuum Giovan Gabrielis, Johan-Leonis Hasleri utriusque praestantissimi musici:
Et aliquot aliorum praecellentium aetatis nostrae artificum Motectae, VI. VII. VIII. IX. X. XII. XIII. XIV. XVI. XVIII. XIX. vocum, noviter expromtae
Georgio Gruber Norimb.
Norimbergae, Typis & sumptibus Pauli Kauffmanni. 1615
External links:
List of Works
Text Incipit | Composer | No | Vc |
---|---|---|---|
Alleluia. Cantate Domino | Hassler, Hans Leo | 33 | 8 |
Alleluia. Quando jam emersit | Gabrieli, Giovanni | 13 | 6 |
Angelus Domini descendit | Massaino, Tiburtio | 20 | 7 |
Attendite, popule meus | Gabrieli, Giovanni | 32 | 8 |
Audi, Domine, hymnum | Gabrieli, Giovanni | 16 | 7 |
Audi, Domine, hymnum | Hassler, Hans Leo | 25 | 8 |
Audite me, divini fructus | Cantone, Serafino | 29 | 8 |
Audite, principes, et auribus | Gabrieli, Giovanni | 61 | 16 |
Beati omnes qui timent Dominum | Hassler, Hans Leo | 45 | 8 |
Benedicam Dominum | Franck, Melchior | 41 | 8 |
Benedicam Dominum | Hassler, Hans Leo | 54 | 12 |
Buccinate in neomenia tuba | Gabrieli, Giovanni | 65 | 19 |
Caeli enarrant gloriam Dei | Hassler, Hans Leo | 57 | 13 |
Cantemus Domino, gloriosè | Hassler, Hans Leo | 44 | 8 |
Christus Jesus, splendor patris | Massaino, Tiburtio | 19 | 7 |
Confitebor tibi, Domine | Hassler, Hans Leo | 36 | 8 |
Confitebor tibi, Domine | Gabrieli, Giovanni | 56 | 13 |
Congratulamini mihi omnes | Hassler, Hans Leo | 64 | 18 |
Deus, Deus meus, respice | Gabrieli, Giovanni | 51 | 12 |
Dixit autem Maria | Bellavere, Vincenzo | 24 | 8 |
Dixit Dominus Domino meo | Monteverdi, Claudio | 6 | 6 |
Domine Deus, salutis meae | Buel, Christoph | 37 | 8 |
Domine, ad adjuvandum me | Monteverdi, Claudio | 3 | 6 |
Domine, Deus Israel (1.) | Hassler, Hans Leo | 4 | 6 |
Domine, Deus meus, ne, quaeso | Gabrieli, Giovanni | 10 | 6 |
Domine, Deus meus, ne, quaeso | Hassler, Hans Leo | 14 | 6 |
Domine, Dominus noster | Hassler, Jakob | 38 | 8 |
Dominus illuminatio mea | Erbach, Christian | 17 | 7 |
Duo seraphim | Hassler, Hans Leo | 62 | 16 |
Ecce sacerdos magnus | Carl von der Bouuen | 50 | 10 |
Ecce venit desideratus diù | Spontone, Bartolomeo | 18 | 7 |
Eripe me de manu inimici (2. of no 4) | Hassler, Hans Leo | 5 | 6 |
Et ait illi Jesus (2. of no 30) | Naldi, Romolo | 31 | 8 |
Exaudi, Deus, orationem meam | Gabrieli, Giovanni | 53 | 12 |
Exultate justi in Domino | Hassler, Hans Leo | 63 | 16 |
Exultet jam angelica tuba | Gabrieli, Giovanni | 59 | 14 |
Exurgat Deus, et dissipentur | Marenzio, Luca | 26 | 8 |
Gloria in excelsis Deo | Pecci, Thomas | 9 | 6 |
Hodie Christus natus est | Gabrieli, Giovanni | 43 | 8 |
Hodie Christus natus est | Gabrieli, Giovanni | 49 | 10 |
Hodie Christus natus est | Buel, Christoph | 58 | 13 |
Hodie lucerna ante solem lucet | Massaino, Tiburtio | 35 | 8 |
In te, Domine, speravi | Carl von der Bouuen | 42 | 8 |
Incipite Domino in tympano | Hassler, Hans Leo | 28 | 8 |
Jam non dicam vos servos (1.) | Massaino, Tiburtio | 21 | 7 |
Jubilate Deo omnis terra, exultate | Hassler, Hans Leo | 55 | 12 |
Jubilate Deo omnis terra. Deus Israel | Gabrieli, Giovanni | 27 | 8 |
Jubilate Deo omnis terra. Servite | Hassler, Hans Leo | 60 | 15 |
Jubilate Domino omnis terra, cantate | Hassler, Hans Leo | 7 | 6 |
Laudate Dominum | Hassler, Hans Leo | 1 | 6 |
Magnificat (Sexti toni) | Gabrieli, Giovanni | 52 | 12 |
Montes et colles | Massaino, Tiburtio | 34 | 8 |
O Jesu Christe, o Archiepiscope | Gabrieli, Giovanni | 8 | 6 |
O Jesu mi dolcissime | Gabrieli, Giovanni | 39 | 8 |
Quem in coelo et in terra | Franck, Melchior | 15 | 6 |
Quid, quid concinunt pastores? | Bianciardi, Francesco | 11 | 6 |
Quis est iste, qui venit de Edom | Gabrieli, Giovanni | 48 | 10 |
Quis novus hic oritur sonitus? | Hassler, Hans Leo | 40 | 8 |
Si bona suscepimus | Hassler, Hans Leo | 2 | 6 |
Si quis diligit me | Franck, Melchior | 46 | 9 |
Surrexit pastor bonus | Gabrieli, Giovanni | 47 | 10 |
Timor et tremor | Gabrieli, Giovanni | 12 | 6 |
Transeunte Domino (1.) | Naldi, Romolo | 30 | 8 |
Vidi speciosam | Bellavere, Vincenzo | 23 | 8 |
Vos amici mei estis (2. of no 21) | Massaino, Tiburtio | 22 | 7 |
Works at CPDL
No. | Title | Composer | Vo. | Voices |
---|---|---|---|---|
1 | Laudate Dominum omnes gentes a 6 | Hans Leo Hassler | 6 | SSATTB,SAATTB |
2 | Si bona suscepimus a 6 | Hans Leo Hassler | 6 | SSATTB |
7 | Jubilate Domino omnis terra a 6 | Hans Leo Hassler | 6 | SSATTB,AATTBB |
8 | O Iesu Christe, o Archiepiscope | Giovanni Gabrieli | 6 | SATTBB |
10 | Domine Deus meus, ne, quaeso | Giovanni Gabrieli | 6 | SAATTB |
11 | Quid concinunt pastores | Francesco Bianciardi | 6 | SSAAAT |
12 | Timor et tremor | Giovanni Gabrieli | 6 | SATTBB |
13 | Alleluja, quando jam emersit | Giovanni Gabrieli | 6 | SSATTB |
14 | Domine Deus meus, ne, quaeso | Hans Leo Hassler | 6 | AATTBB |
15 | Quem in coelo | Melchior Franck | 6 | SATTTB |
16 | Audi Domine hymnum | Giovanni Gabrieli | 7 | SSAAATB,SSATTBB |
17 | Dominus illuminatio mea | Christian Erbach | 7 | SATTTBB |
18 | Ecce venit desideratus diu a 7 | Bartolomeo Spontone | 7 | SATTTB |
19 | Christus Jesus splendor Patris | Tiburtio Massaino | 7 | SSAATTB |
20 | Angelus Domini a 7 | Tiburtio Massaino | 7 | SSAATTB |
21 | Iam non dicam vos servos a 7 | Tiburtio Massaino | 7 | SSAATTB |
22 | Vos amici mei estis a 7 | Tiburtio Massaino | 7 | SSAATTB |
23 | Vidi speciosam | Vincenzo Bellavere | 8 | SSAT.ATBB |
24 | Dixit autem Maria | Vincenzo Bellavere | 8 | SSAT.ATBB,SSTT.ATTB |
25 | Audi Domine hymnum | Hans Leo Hassler | 8 | SSAATTBB |
26 | Exurgat Deus | Luca Marenzio | 8 | SAAT.SATB,SATB.SATB |
27 | Jubilate Deo, omnis terra a 8 | Giovanni Gabrieli | 8 | SSAATTBB |
28 | Incipite Domino in tympanis | Hans Leo Hassler | 8 | SSAB.ATTB |
3 and 6 | Vespro della Beata Vergine | Claudio Monteverdi | 8 | SSAATTBB |
32 | Attendite, popule meus | Giovanni Gabrieli | 8 | AATTBBBB |
33 | Alleluia. Cantate Domino | Hans Leo Hassler | 8 | SSAT.ATBB |
34 | Montes et colles cantabunt | Tiburtio Massaino | 8 | SATB.SATB |
35 | Hodie lucerna ante solem lucet | Tiburtio Massaino | 8 | SSAT.SATB |
36 | Confitebor tibi Domine | Hans Leo Hassler | 8 | SSAT.SATB |
37 | Domine Deus, salutis meae | Christoph Buel | 8 | SSSAATTB |
38 | Domine Dominus noster | Jakob Hassler | 8 | SSAT.ATBB,AATB.TTBB |
39 | O Jesu, mi dulcissime | Giovanni Gabrieli | 8 | SAAT.ATTB |
4-5 | Domine Deus Israel | Hans Leo Hassler | ||
40 | Quis novus hic oritur | Hans Leo Hassler | ||
41 | Benedicam Dominum | Melchior Franck | 8 | SSAT.ATTB |
43 | Hodie Christus natus est a 8 | Giovanni Gabrieli | 8 | SATB.SATB |
44 | Cantemus Domino | Hans Leo Hassler | 8 | SSAB.ATTB |
45 | Beati omnes qui timent Dominum a 8 | Hans Leo Hassler | 8 | SSAT.ATBB |
46 | Si quis diligit me | Melchior Franck | 9 | SAATTTTBB |
47 | Surrexit pastor bonus a 10 | Giovanni Gabrieli | 10 | SSSAB.TBBBB |
48 | Quis est iste qui venit, C. 39 | Giovanni Gabrieli | 10 | SSSAT.ATBBB |
49 | Hodie Christus natus est a 10 | Giovanni Gabrieli | 10 | SSATB.ATBBB |
52 | Magnificat à 12 (1615) | Giovanni Gabrieli | 12 | SSAT.SATB.ATTB |
53 | Exaudi, Deus | Giovanni Gabrieli | 12 | SATT.ATTB.TBBB |
54 | Benedicam Dominum | Hans Leo Hassler | 12 | SSSAAATTTBBB |
55 | Jubilate Deo omnis terra, exultate | Hans Leo Hassler | 12 | SSSAAATTTBBB |
56 | Confitebor tibi Domine | Giovanni Gabrieli | 13 | SATB.ATTB.STTTB |
57 | Caeli enarrant gloriam Dei | Hans Leo Hassler | 13 | SSAT.ATBB.SATTB |
58 | Hodie Christus natus est | Christoph Buel | 13 | SSAT.SATB.AATBB |
59 | Exultet iam angelica turba a 14 | Giovanni Gabrieli | 14 | SATB.SSAAT.ATBBB |
60 | Jubilate Deo omnis terra, servite Domino a 15 | Hans Leo Hassler | 15 | SSSSAAAATTTTBBB |
62 | Duo seraphim a 16 | Hans Leo Hassler | 16 | SSSSSAAAATTTTBBB |
63 | Exultate, justi, in Domino | Hans Leo Hassler | 16 | SSSSAAAATTTTBBBB |
64 | Congratulamini mihi omnes | Hans Leo Hassler | 18 | SSAA.SATB.SATTB.ATTBB |
65 | Buccinate in neomenia tuba | Giovanni Gabrieli | 20 | SATTBB |